Testowanie aplikacji webowych
Na czym polega testowanie aplikacji webowych?
Aplikacje webowe, nazwane również aplikacjami przeglądarkowymi bądź internetowymi, uruchamiane są za pomocą przeglądarek takich jak na przykład Chrome czy Firefox. Przykładem takiej aplikacji jest Facebook lub Netflix. Testowanie aplikacji webowych przede wszystkim wiąże się z pisaniem testów automatycznych oraz wykonywaniem testów manualnych. W proces testowania zaangażowany jest cały zespół deweloperski, w tym przede wszystkim specjaliści QA oraz programiści.
Jak testować aplikacje webowe?
Testowanie zawsze zaczynamy od zapoznania się ze specyfikacją funkcjonalności, której działanie musimy zweryfikować. Następnie sprawdzamy wytyczne testowania podane zazwyczaj przez specjalistów QA. Przykładowo, programista wdrażając funkcjonalność jednocześnie pisze do niej test jednostkowy. Następnie przekazuje ją do testów manualnych, a po weryfikacji przez testera pisane są testy automatyczne, takie jak testy regresyjne i integracyjne. Na samym końcu zalecamy zlecenie innej firmie testy penetracyjne, które sprawdzają między innymi zabezpieczenia naszej aplikacji. Cały cykl powtarzamy jeszcze raz, aż do skończenia listy funkcjonalności!
Dlaczego warto testować aplikacje?
W przypadku małych, prostych aplikacji – zarówno mobilnych jak i webowych – praktyka często pokazuje, że dedykowany zespół QA i testerów nie jest niezbędny. W niedużych aplikacjach często wystarczy wsparcie testera manualnego, który krok po kroku sprawdzi wszystkie funkcjonalności. W większych projektach obejmujących kilkadziesiąt lub więcej nowych funkcjonalności sytuacja jest zupełnie odmienna. Często w takich projektach tworzymy całkowicie nowe moduły oraz funkcje, które wymagają sprawdzenia poprawności działania z należytą starannością. Szczególnie istotne jest to w przypadku, gdy aplikacja ma skomplikowaną logikę biznesową.
W dużych projektach IT obecność błędów nie jest niczym niespodziewanym – i w większości przypadków nie wynikają one z niewiedzy programistów, lecz z konfliktów między zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Opierając się na naszym doświadczeniu możemy stwierdzić, że wykorzystanie wsparcia dedykowanego zespołu QA jest zdecydowanie opłacalne dla Klienta. Zespół testerów ma większe doświadczenie w wyłapywaniu błędów w aplikacjach niż sami programiści. Dodatkową zaletą jest fakt, iż testerzy nie tworzyli danych funkcjonalności – dzięki czemu w większości przypadków łatwiej jest im spojrzeć na nie z perspektywy użytkownika.
Najlepsze technologie do testowania aplikacji webowych
W iMakeable programiści piszą testy jednostkowe w trakcie tworzenia danej funkcjonalności. Następnie przekazują funkcjonalność do testera, który testuje oprogramowanie manualnie. Jeżeli wynik testów jest pozytywny, nasz specjalista QA pisze testy automatyczne. Przy tworzeniu następnych funkcjonalności uruchamiamy testy w celu sprawdzenia, czy nasze zmiany nie przyniosły niepożądanych skutków w aplikacji. W iMakeable lubimy korzystać z takich technologii jak Cypress, Mocha, Jest, Selenium, czy Jasmine.
Co mogą robić aplikacje webowe?
Dlaczego MVP development z iMakeable?
01
Oferujemy usługi nakierowane na sukces produktów
02
Najwyższe standardy tworzenia oprogramowania
03
Zweryfikowany zespół
04
Agile Development
Rozumiemy, że w dzisiejszych czasach sam software development i gotowa aplikacja to często za mało, aby osiągnąć założone cele. W iMakeable zależy nam na budowaniu długotrwałych relacji jako partnerów biznesowych i pomocy w rozwiązaniu problemów startupów i firm w najszerszym możliwym zakresie - od weryfikacji pomysłu, przez Product Design, development, aż do wsparcia w skalowaniu rozwiązań i układania procesów marketingu oraz sprzedaży. Dzięki współpracy z nami nie musisz szukać wielu różnych wykonawców - jesteśmy w stanie Ci pomóc w większości problemów, jakie napotykają startupy i przedsiębiorstwa.
Nasza praca wymaga od nas stałej kontroli jakości tworzonego przez nas kodu - z tego względu nad każdym projektem czuwa specjalista na poziomie seniora, który zrealizował przynajmniej kilkanaście projektów w swojej karierze. Przeprowadzamy regularne Code Review, które muszą zaakceptować przynajmniej dwie inne osoby. W każdym projekcie korzystamy przynajmniej z trzech środowisk - developerskiego, przedprodukcyjnego i produkcyjnego - i dzięki naszym procesom zapewnienia jakości wiemy, że środowisko produkcyjne będzie wolne od błędów.
Znamy swoje produkty i dbamy o ciągły rozwój naszego zespołu. Mamy stałe zespoły developerów do każdego projektu, więc dalszy ich rozwój nie jest dla nas żadnym problemem. Dzięki dopracowanemu procesowi rekrutacji możemy mieć pewność, że nasz zespół składa się z najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie o zgodnej z naszą kulturze pracy. Co kwartał weryfikujemy też nasze kompetencje, przez co wiemy, w jakim kierunku powinniśmy się rozwijać.
Pracujemy według metodyki Agile, którą dopracowaliśmy pod konkretne potrzeby naszych dotychczasowych klientów. Dostosujemy się do zmian i potrzeb, które powstaną podczas współpracy. Zazwyczaj pracujemy w dwutygodniowych iteracjach - a po każdej iteracji otrzymasz od nas gotowe funkcjonalności, które stopniowo złożą się na kompletną aplikację.
Pomożemy Ci z Twoim projektem IT!
Projekty aplikacji webowych i mobilnych to nasza specjalność. Jesteśmy w stanie pomóc Ci w szerokim zakresie przy realizacji projektów IT - niezależnie od Twoich potrzeb będziemy w stanie dopasować się do Ciebie.
Pierwszym krokiem do współpracy jest rozmowa, na której lepiej poznamy Twój projekt i zbierzemy informacje dotyczące problemów, które powinien rozwiązywać gotowy produkt. Odpowiemy również na wszelkie Twoje pytania dotyczące Twojego projektu i współpracy.
Omówmy szczegóły Twojego projektu!
Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką *